Konumlandırma

Firmanız bir rutinde sıkıştı mı? Satışlar düşüşte mi? Belki değişim zamanı gelmiştir!

Markalar yeniden konumlandırma uygulamak için şirket bir strateji seçmelidir. Her strateji, yeni kampanyanın ana odağının nerede olacağını belirler. Yeni kampanya, tüketiciye, diğer şirketlere veya kamuya odaklanabilir.


Mevcut bazı stratejileri inceleyelim:

Tüketici katılımı: İnsanlar markaya dahil ve aidiet duygusu isterler. Bunun gerçekleşmesi için, işletmelerin ürünleri tüketici ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirmek için çalışması gerekiyor. Bu nasıl yapılabilir? Yaratıcı olmalısın ve insanların ne istediğini öğrenmelisin. Örneğin, ZinePak, müzik satışlarındaki düşüşü gören ve süper hayranlarla iletişim kurma biçimlerini değiştirmek için sanatçılarla çalışma fırsatı yakalayan bir şirkettir. Şirket bunu sanatçıların CD’leri ile eşleştirmek için fiziksel malların oluşturulması yoluyla yapıyor. Şirket, ilgi çekici tüketiciler aracılığıyla markaların oluşturulmasına yardımcı oluyor. Bu bir kazan-kazan.

Kimliklendirme: Bir marka yaratmada en önemli faktör firmaya bir kimlik tanımlamaktır. Marka, logosu, sloganı, renkleri, pazarlama enstrümanları, çalışanları ile müşterilerinde anlam yaratabilecek bir bütün olmalıdır.

Sosyal Marka Algısı: Dünya, işletmelerin sosyal olarak sorumlu olmasını ve verme ruhunu benimsemesini beklemeye başlıyor. Sosyal sorumluluk, bir kurumun toplumun refahını iyileştirme yükümlülüğüdür. Bu stratejiyi kullanmak için şirket, kendi yardımlarıyla hayır kurumlarıyla işbirliğini içinde olabilmelidir.